SST-40-EIH-02, 2022 Ford F550 4x4
Unit number
4773R
Model
SST-40-EIH-02
Price
Call for price
Engine manufacturer
Ford
Truck year
2019
Sales channel
Sale & Rental
Used Versalift SST-40-EIH-02 equipped as follows:
  • 45 ft. working height
  • Platform capacity of 350 lbs
  • End mounted closed 24 in. x 30 in. x 42 in. fiberglass platform with one step, liner, and cover
  • 180° hydraulic platform rotator
  • Full pressure turret mounted lower controls including override
  • Engine start/stop system with controls at platform and lower controls
  • Continuous unrestricted rotation including three pass collector ring
  • Five GPM open center hydraulic system
  • Fiberglass inner boom and patented Electrogard providing 42 in. insulation gap fully retracted meeting ANSI A92.2 requirements for Category C, 46 KV and below
  • Hydraulic tool power at bucket. Quick disconnect couplers not included
  • Electrogard and inner boom finished with white urethane paint over white gel coat
  • Integral hydraulic oil reservoir with dual sight gauges and 15 gal. capacity
  • Non‑lube bearings used at all pivot points
  • Multi‑link hose carrier system through booms
  • Boom cradle and ratchet type tie down strap
  • Automatic throttle control
  • 12 Volt DC backup pump providing power to all boom functions
  • Mounting hardware for chassis/cab installation
  • Full body harness and lanyard
  • Painted standard white urethane
132” Steel Service Body equipped as follows:
  • 132” long x 40” high x 94” wide
  • 24” tread plate tail shelf